Rok 1999

Republika Południowej Afryki

MDSM zorganizował w dniu 1 sierpnia 1999 festyn rodzinny w ramach Dnia Otwartych Drzwi.

Motywem przewodnim imprezy była egzotyczna i gorąca Republika Południowej Afryki. Patronat honorowy objęli: Ambasador RPA w Polsce -Victor Zazeraj, który osobiście w tym dniu przybył do naszego miasta, Prezydent Oświęcimia Józef Krawczyk oraz Sekretarz Rady Pracowniczej Volkswagen Coaching AG -Hans Jürgen Uhl.

W oficjalnych przemówieniach inaugurujących festyn, zaproszeni goście wskazali na podobieństwa pomiędzy Johannesburgiem i Oświęcimiem - miastami noszącymi historyczne piętno totalitaryzmu, podkreślali znaczenie demokratycznych przemian, dokonujących się w ostatnim czasie w RPA.

Przede wszystkim jednak festyn był radosnym świętem mieszkańców Oświęcimia, czasem wspólnej rodzinnej zabawy, możliwością poznania innej kultury. Program imprezy był bardzo bogaty; dzieci uczestniczyły w "Afrykańskiej Podróży" oraz licznych grach, zabawach i konkursach sprawnościowych. Ekspozycja etnograficzna przygotowana dzięki życzliwości Muzeum Afrykanistycznego w Olkuszu, Muzeum Etnograficznego w Krakowie oraz osób prywatnych odsłaniała tajniki egzotycznej kultury i bogactwo sztuki Czarnego Kontynentu. Na wystawie można było zobaczyć naczynia z tykwy, ręcznie plecione ozdoby z paciorków, skórę kilkumetrowego boa, rytualną broń i maski kultowe. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszyły się niezwykłe, inspirowane motywami afrykańskimi, wielkie instalacje przestrzenne - "patyczaki" - Waldemara Rudyka.

Dla koneserów przygotowaliśmy degustację różnych gatunków kawy, herbaty "Massai" specjalnie na tę okazję sprowadzonej z Niemiec oraz 18 gatunków win o różnym kolorze i smaku. Szczególne zainteresowanie wzbudziło wino - jak głosi legenda - z domieszką krwi antylopy.

Atmosferę festynu podnosił grający gorące etniczne rytmy południowoafrykański zespół "Isapheta", który zachwycił nas nie tylko wspaniałą muzyką ale i oryginalną urodą afrykańskich dziewcząt. Nie mniejszą furorę zrobił częstochowski "Habakuk"

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XIX edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki

Regulamin 19.edycji