Rok 2006

Festiwal Kultur - Arka

Już po raz siódmy został zorganizowany festyn w MDSM w ramach Dni Otwartych Drzwi pt. Festiwal Kultur - Arka. Tym razem impreza zorganizowana była w ramach Jubileuszu 20-lecia MDSM. Punktem kulminacyjnym w dniu 16 lipca był spektakl Teatru Dnia Ósmego.

Przedsięwzięcie współfinansowane ze środków Urzędu Miasta Oświęcim

"Arka” zaczyna się przybyciem młodej pary. Odbywa się wesele. Przy akompaniamencie radosnej muzyki, z cygańską atmosferą, obfitym podlewaniem alkoholu - para nowożeńców jest podejmowana często soczystymi dowcipami, jakie towarzyszą ludowym weselom.
Ślub kończy się nagłym wtargnięciem barbarzyńców ziejących ogniem z ust, którzy na pokładzie piekielnego wehikułu podążają za publicznością, niespodziewanie znajdując się pośrodku przyjęcia. Właśnie wtedy radość przemienia się w tragedię Dom - jego symbolem w spektaklu jest wielki uskrzydlony statek - wielopoziomowa, ruchoma scena, kolejne wcielenia Arki Noego, która gdy przymkniemy powieki może przeobrazić się w łódź Eneasza, Mayflower, czy skleconą z gumowych pontonów kubańską tratwę dryfująca ku wybrzeżom Florydy.

Dla bohaterów spektaklu, wędrowców, Arka jest na przemian domem, gdzie ożywają wspomnienia, świątynią, gdzie każdy zwraca się do swego Boga, miejscem święta, tańca i radości. Ożywiony obecnością aktorów, lśniący metalowymi żaglami, migotliwie zmieniający swój kształt w świetle reflektorów, statek przesuwa się wśród publiczności, by w końcu rozwinąć purpurowe skrzydła i utrwalić na długo obraz niestrudzonych wędrowców ku ziemi obiecanej.

Arka wciąż przypomina nam, że żyjemy w epoce uciekinierów, tułaczy i koczowników, którzy przemierzają kontynenty, ogrzewają dusze wspomnieniami duchowego czy etycznego, niebiańskiego czy geograficznego, prawdziwego czy urojonego domu.

W ten sposób, chcemy symbolicznie przekazać misję MDSM, który jak Arka chroni ponadczasowe wartości tolerancji i równości przenosząc je na coraz to nowe obszary i kontynenty.

Imprezy towarzyszące:

  • koncert grupy Czerwie
  • wystawy
  • specjalności kuchni MDSM

 

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XIX edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki

Regulamin 19.edycji