Martin Pollack

 

wieczór autorski Martina Pollacka

W sobotę, 5 listopada, w MDSM odbył się wieczór autorski z Martinem Pollackiem, autorem książki pt. „Cesarz Ameryki. Wielka ucieczka z Galicji”. Austriacki pisarz i dziennikarz podczas swojego pobytu w Polsce, poza Oświęcimiem odwiedził jeszcze 7 miast – Ostrów Wielkopolski, Katowice, Gorlice, Przemyśl, Kraków, Gdynię i Warszawę.

Każde z e spotkań miało na celu promocję jego najnowszej książki, ale stało się czymś więcej. Martin Pollack nie mówił tylko na temat „Cesarza Ameryki” – fascynującej opowieści o wielkiej fali emigracji, która wyruszyła z Galicji w XIX wieku i spowodowała, że setki tysięcy ludzi wyruszyło do USA i Brazylii w poszukiwaniu lepszego bytu – ale poruszył również wątki autobiograficzne, dotyczące m.in. dzieciństwa spędzonego w skrajnie nazistowskiej (lecz jak bardzo kochającej!) rodzinie. Człowiek ten, wielki pasjonat i znawca historii galicyjskiej, wywołał wielkie poruszenie podczas spotkania. Omawiane zagadnienia były początkiem burzliwych dyskusji, spokojnych uwag, refleksyjnych przemyśleń…
Wieczór, zorganizowany we współpracy z Wydawnictwem Czarne i Austriackim Konsulatem Generalnym w Krakowie oraz dzięki wsparciu finansowemu Miasta Oświęcim, był częścią cyklu „Europejskie Rozmowy w MDSM”. Spotkanie poprowadził Piotr Hertig.

fot. Dominik Smolarek

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XIX edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki

Regulamin 19.edycji