Street art

dla wartości. Nasze Drogowskazy. 30 lat MDSM.
Street art dla wartości

Pod takim hasłem w czerwcu tego roku rozpisany został konkurs plastyczny na mural, którego tematyka związana byłaby z jedną z 12 wartości, promowanych przez MDSM i będącą jednocześnie jego wizytówką.

Chodzi o : Porozumienie, Szacunek, Spotkanie, Dialog, Wolność, Nadzieję, Solidarność, Odpowiedzialność, Sprawiedliwość, Tolerancję, Równość, Przełamywanie barier. Konkurs świetnie wpisał się w obchodzony obecnie w Oświęcimiu Rok Praw Człowieka i Tolerancji. Na adres organizatorów wpłynęło 17 projektów, głównie autorstwa osób młodych (studenci, trzydziestolatkowie) z Wrocławia, Rzeszowa, Krakowa i Lublina.

Nagrody otrzymali:
- Grzegorz Bugaj „Nadzieja”
- Łukasz Majerowski „Szacunek”
- Michał Tubielewicz „Wolność”
- Julia Miąso „Przełamywanie barier”
- Mikołaj Bryksa „Spotkanie”
- Piotr Kolanko „Porozumienie”
- Michał Tubielewicz „Dialog”
- Julia Miąso „Równość”

W dwa październikowe weekendy (1-2, 7-8) artyści pokryli farbami - odnowiony wcześniej przez uczniów z Powiatowego Zespołu nr 5 Szkół Budowlanych w Oświęcimiu – mur od strony Stadionu MOSiR. Pod opieką plastyczną koordynatorki projektu, Krystyny Oniszczuk – Dylik, graficzki, ilustratorki, projektantki, autorki koncepcji oprawy graficznej 30-lecia MDSM, zrealizowano osiem murali. Pozostałe cztery zostaną wykonane przez uczestników seminarium dla młodzieży niedowidzącej, które odbędzie się w listopadzie.

Mural ( nie mylić z freskiem czy graffiti), czyli sztuka malowania farbami (akrylowymi, fasadowymi) na murze - to kolejny trafiony jubileuszowy pomysł organizatorów. Zaproponowane przez artystów spojrzenie na ogólnoludzkie wartości skłania do refleksji i odnajdywania własnych interpretacji. Jedne są wymownymi znakami plastycznymi jak np. obraz „Równość”, który pokazuje trzy podobne dłonie o odmiennym kolorze skóry – białym, żółtym i czarnym albo „Dialog”, na którym przedstawione są rozmawiające postaci. Bardzo intrygujący jest „Szacunek” - tu głębia odczytań prawie nie ma dna. Zaniedbany nieco mur, który dotąd ukrywał się wstydliwie za drzewami, teraz – zwłaszcza w zimowej, bezlistnej scenografii - będzie przyciągał wzrok przechodniów niezwykle energetyzującą paletą barw, narzuconą artystom przez organizatorów ( pomarańcz, żółć, brąz, błękit, czerń i biel). Tak rozpoznawalny oranż, wywiedziony z kolorów MDSM, towarzyszy całemu rokowi jubileuszowemu ( okolicznościowy plakat, animacje komputerowe na stronie internetowej MDSM, kalendarz, murale).

fot. Krzysztof Janik

Wartości jako temat okazały się wielką inspiracją dla malarzy, głównie dzięki swej pojemności, nieograniczonej możliwości odczytania, płynności, wzajemnemu przenikaniu się ( np. Dialog i Spotkanie). Również duża powierzchnia malarska zachęcała do rozmachu. Dlatego powstały dzieła przyciągające i wciągające - zarówno poprzez rozmiar, jak i atrakcyjny sposób podania tematu. Na pytanie, czy jako ludzie młodzi, o artystycznych duszach i buntowniczym zacięciu, nie mają ochoty na prowokację, Grzegorz Bugaj stwierdził: „Fajnie jest pokazać innym ludziom swoje widzenie tych wartości, które nam się generalnie podobają. W dzisiejszym świecie ten temat to prowokacja, bo przedstawione tu wartości, niestety, zanikają. My do nich wracamy, ponieważ czujemy w nich dobro i piękno. To nie odpowiada światu, który jest teraz mocno zerotyzowany, nastawiony na indywidualny rozwój jednostki, na egoizm – to jest mainstreem. A to, co my robimy dla wartości, sztuki, poczucia piękna – to jest chyba ten rodzaj buntu, to jest sposób odreagowania, najprawdziwszy. Nie ma prawdziwszego i piękniejszego. Przesłanie naszej sztuki jest proste: chcemy, żeby ludzie byli szczęśliwi, chcemy dać im piękno, pokazać, jaki świat może być kolorowy, ciekawy, zabawny, intrygujący, wolny, bezkonfliktowy, akceptujący, współprzeżywający. To jest według mnie droga artysty.”

Autorzy murali zgodnie podkreślili fakt, że MDSM to miejsce wyjątkowe, pełne spokoju, uroku, dające możliwość relaksu przy całodziennym machaniu pędzlem po ścianie oraz wyciszenia od gwaru i biegu dużych miast, z których przyjechali. Podczas malowania panowała wspaniała, przyjacielska, twórcza atmosfera.

Mural to akcja nie tylko artystyczna, ale także społeczna, mająca na celu przypomnienie odbiorcom o wartościach i zwrócenie ich uwagi na pojęcia ważne, ponadczasowe i zasadnicze zarówno dla jednostki, jak i wspólnoty. Jak podsumowała Krystyna Oniszczuk-Dylik: „To nie są hasła ponad ludzką miarę. Wszystko jest dla ludzi.”

Projekt realizowany w ramach Roku Praw Człowieka i Tolerancji w Oświęcimiu przy wsparciu finansowym Miasta Oświęcim. Partnerzy projektu: Miasto Oświęcim, Centrum Kształcenia Praktycznego, Powiatowy Zespół Nr 5 Szkół Budowlanych w Oświęcimiu, Sewera Oświęcim.

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XIX edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki

Regulamin 19.edycji