Godność ludzka...

Stéphane Hessel - Otwarcie wystawy

wystawa Hessel

25 września 2017 r. w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu odbył się wernisaż wystawy “Godność ludzka… Stéphane Hessel” przygotowanej przez Maria Pawlowna Gesellschaft e.V z Weimaru.

W sali forum zgromadzili się mieszkańcy miasta, uczniowie gimnazjum Bergschule z Apoldy, managerowie i brygadziści koncernu Volkswagen, a także uczestnicy niemiecko-polskiej wymiany młodzieży ze szkół VW z Wolfsburga, Zwickau, Chemnitz i Drezna oraz pracownicy firmy VW z Polkowic i uczniowie szkoły zawodowej z Chocianowa.

Witając około 90-osobową publiczność, dyrektor MDSM Leszek Szuster przywołał długoletnią współpracę pomiędzy Turyngią i Małopolską, podkreślając znakomite relacje Domu Spotkań i administracji rządu Turyngii, którym początek dały wizyty Christiane Lieberknecht i Bodo Ramelowa w MDSM.

O współpracy MDSM i Maria Pawlowna Gesellschaft mówił Jérôme Déodat, wcześniej laudację upamiętniającą osobę Stéphane'a Hessela i jego pracę, wygłosił Christoph Heubner, wiceprezydent Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego i przewodniczący Zarządu Fundacji na rzecz MDSM. Nie wyobrażam sobie lepszego momentu, by wspominać Stéphane’a Hessela i przywołać jego wezwanie: „Czas na oburzenie”, dzień po tym, gdy tak wiele głosów w wyborach parlamentarnych w Niemczech zdobyło AfD (Alternative für Deutschland) – powiedział Ch. Heubner.

Projekcja krótkiej wersji filmu „Dyplomata” produkcji Antje Starost Film z Berlina, pozwoliła na pogłębienie wiedzy dotyczącej biografii Hessela, ale także uzupełniła w świadomości widzów obraz tego niezwykłego człowieka. Na koniec Wolfgang Knappe, kurator wystawy i przewodniczący Maria Pawlowna Gesellschaft, w pasjonującej przemowie przedstawił, jak tworzono tę objazdową wystawę i co było jego osobistą motywacją, by od momentu powstania w 2013 r., zaprezentować ją w ponad 50 miejscach w Europie.

Po zakończeniu oficjalnej część programu, wielu gości przechadzając się po ekspozycji, wykorzystało okazję, aby zagadnąć kuratora, by dowiedzieć się więcej lub nawet zaproponować kolejne miejsca jej prezentacji.

Wystawie towarzyszyły warsztaty prowadzone przez Wolfganga Knappe, dotyczące osoby Stéphane'a Hessela. Młodzi ludzie z Niemiec, Austrii, Polski i Ukrainy wspólnie zaaranżowali wystawę, przygotowali także zapis swoich przemyśleń na temat Stéphane’a Hessela oraz zagadnienia godności ludzkiej. Tablica z rezultatami ich pracy została oprawiona i stała się częścią wystawy.

Ekspozycję, nad którą Honorowy Patronat objęli: Bodo Ramelow, oraz Christiane Lieberknecht - obecny i była premier Turyngii, można oglądać w MDSM do 21 października.

MDSM oraz Maria Pawlowna Gesellschaft składają podziękowania Instytutowi Goethego w Krakowie, Alternative 54 oraz Instytutowi kształcenia nauczycieli, rozwoju programów nauczania i mediów Landu Turyngia za udzielenie wsparcia finansowego.

To już drugi w tym roku projekt realizowany przez MDSM wspólnie partnerami z Turyngii – 16 września br. w Kunsthalle w Arnstadt otwarta została wystawa „Harmonia – dysonans”, prezentująca prace artystyczne Elżbiety Kuraj i Janusza Karbowniczka.

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XIX edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki

Regulamin 19.edycji