Pożyczone rzeczywistości

Wystawa Anny Karoliny Kaczmarczyk
Pożyczone rzeczywistości

2 marca 2018 r. Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu zaprosił na wernisaż Anny Karoliny Kaczmarczyk. Wystawę „Pożyczone rzeczywistości” otworzyła artystka oraz Joanna Klęczar (MDSM). Wśród gości wernisażu obecna była młodzież z niemieckich grup, realizujących program w MDSM.

Anna Karolina Kaczmarczyk wprowadziła gości wernisażu w ideę projektu oraz kolejne etapy jego powstawania. Punktem wyjścia są przypadkowo znalezione przez artystkę przedmioty (na ulicach, w second-handach, na targach staroci). Porzucone przedmioty noszą w sobie ślady pewnych historii, stanowią fragment czyjegoś życia, mówią o swoich właścicielach – tych historii i opowieści próbuje domyślić się artystka. Efektem końcowym projektu jest album oraz wystawa, prezentująca porzucone przedmioty, portrety ich wyimaginowanych właścicieli oraz teksty – fragmenty ludzkich historii.

Wygląd i charakter postaci występujących w książce jest mocno związany z przedmiotami i jest efektem długiego procesu twórczych poszukiwań: najpierw zbierania informacji o każdym konkretnym przedmiocie, aby następnie, uzupełniając risercz własnymi wyobrażeniami, szkicować możliwe twarze i życiorysy. Oddaję w ręce widza trzy fragmenty tych rzeczywistości: twarz, zdjęcie przedmiotu, opowieść, jak skrawki niedokończonego obrazu. I choć to tylko imitacja, całość stanowi wiarygodną opowieść o ludzkim życiu, w całej jego magicznej różnorodności, i jest dla tego prawdziwego życia hołdem. – mówi o projekcie Anna Karolina Kaczmarczyk.

Wystawę można oglądać w MDSM do 18 kwietnia 2018.

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XIX edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki

Regulamin 19.edycji