Tym, którzy ostrzegają...

Wystawa Anny VanMatre w MDSM

25 maja 2018 r. w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu odbyło się uroczyste otwarcie wystawy Anny VanMatre „Tym, którzy ostrzegają…”. Monumentalna kompozycja, oparta na motywie płomieni i dymu, dedykowana Janowi Karskiem, wypełniła przestrzeń Domu Ciszy.

Wśród licznych gości uroczystości, obok rodziny A. VanMatre, w tym jej rodziców, znalazł się m.in. jeden z najwybitniejszych polskich poetów, Adam Zagajewski. Uczestnicy wydarzenia wysłuchali listu skierowanego do Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży przez wieloletnią przyjaciółkę Jana Karskiego, autorkę książki „Jan Karski – człowiek, któremu powiedziałam prawdę", Kayę Mirecką-Ploss, w którym wyraziła ona uznanie dla wieloletniej działalności Domu na rzecz upamiętnienia. Goście ze wzruszeniem wysłuchali także podziękowań dla organizatorów, przekazanych przez Kawalera Orderu Virtuti Militari, kpt. w stanie spoczynku Tadeusza Sochę, prywatnie ojca artystki. Podkreślił on, że szczególnie w miejscach tak symbolicznych jak naznaczony historią Oświęcim, ważne jest przywoływanie pamięci o wielkich autorytetach.

22-metrowa instalacja „Tym, którzy ostrzegają” dedykowana jest Janowi Karskiemu, z którym artystka przyjaźniła się w ostatnich latach jego życia. Jako członek polskiego podziemia, Karski był kurierem, który przekazywał tajne informacje z okupowanej Polski rządowi emigracyjnemu. Został przemycony do i z getta warszawskiego, by przekazać horror Holokaustu i ostrzec brytyjskiego ministra spraw zagranicznych oraz prezydenta USA Franklina D. Roosevelta. W 1982 roku Yad Vashem uznało Jana Karskiego za Sprawiedliwego wśród Narodów Świata, a w 1994 roku otrzymał honorowe obywatelstwo Izraela.

Wernisaż uświetnił koncert jazzowy w wykonaniu męża artystki Ricka VanMatre – jednocześnie kompozytora zaprezentowanych utworów - oraz krakowskich wirtuozów: Piotra Wyleżoła (fortepian) i Alana Wykpisza (kontrabas). Jak zaznaczyła podczas wprowadzenia Maria Anna Potocka, dyrektor Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie, to artystyczne małżeństwo, choć realizuje się w różnych dziedzinach sztuki, często wzajemnie się inspiruje twórczo. Nie inaczej było tym razem: rysunkowo-fotograficzna kompozycja Anny VanMatre powstała specjalnie na tę wystawę jako pokłosie jej wizyty w Miejscu Pamięci Auschwitz w ubiegłym roku; kompozycja muzyczna Ricka VanMatre „Wewnątrz powyżej”, która w MDSM-ie miała swoją światową premierę, także została napisana na tę okazję i podobnie, jak dzieło plastyczne – dedykowana Janowi Karskiemu.

Wystawę, której towarzyszy katalog dokumentujący twórczość Anny VanMatre, można oglądać w Domu Ciszy do 22 lipca 2018 r.

Anna Socha VanMatre urodziła się w Polsce i ukończyła krakowskie Liceum Sztuk Plastycznych oraz warszawską Akademię Sztuk Pięknych. Opracowała własne techniki artystyczne z wykorzystaniem papieru syntetycznego, warstw grafitu i efektów trójwymiarowych, takich jak cięcie, nawarstwianie i darcie płótna. Jej głównym celem jest ustalenie granicy między rzeczywistością a abstrakcją. Zaczęła od tworzenia monochromatycznych kompozycji reprezentujących konfiguracje chmur, czasem przesycone światłem. Później kolor stał się centrum napięcia jej prac i odkryła energię żywiołu wody, skał i wulkanów za pomocą procedur przestrzennych, wywołujących wrażenie ciągłego ruchu.

Prace Anny VanMatre były eksponowane w muzeach i galeriach w Europie, Afryce i USA i znalazły się w wielu prywatnych kolekcjach. W 2013 roku jej 14-panelowa kompozycja Metamorfozy-Ogień i Metamorfozy-Woda zostały na stałe zainstalowane w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie w hołdzie Krzysztofowi Pendereckiemu. VanMatre mieszka i pracuje w Cincinnati, Ohio, USA.

www.annavanmatre.com

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XIX edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki

Regulamin 19.edycji