Harmonia

na Scenie Witkacego

wystawa na Scenie Witkacego

27. lipca o godzinie na Scenie Witkacego Teatru Witkacy w Zakopanem odbył się wernisaż wystawy Elżbiety Kuraj i Janusza Karbowniczka - „Harmonia/Dysonans interpretacje”, zorganizowanej przez MDSM.

Wzorem wcześniejszych prezentacji, przewodnikami po ekspozycji byli - jak zwykle doskonali - muzycy z zespołu m.o.l.o.: Jacek Hołubowski, Mateusz Pliniewicz i Piotr Skupniewicz. Podczas otwarcia dyrektor MDSM Leszek Szuster przedstawił idee przyświecające pracy Domu Spotkań i ich związki z twórczością bielskich artystów. Elżbieta Kuraj i Janusz Karbowniczek opowiedzieli zakopiańskiej publiczności o swoich inspiracjach oraz o wyjątkowości współpracy z muzykami przy tworzeniu projektu „Harmonia /Dysonans”.

Harmonia/Dysonans - tytuł wystawy koresponduje z dychotomią filozofii, sposobem myślenia, którym kieruje się Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu.

Harmonia: jedność stylistyczna Domu, przejawiająca się w jego architekturze, uniwersalne wartości, które określają misję Domu oraz spójne obszary wolności, również tej artystycznej, którym staramy się być wierni, są w MDSM-ie zestawiane z dysonansem zła, które skaziło kondycję człowieka w tym miejscu przed 70 laty. Kluczem do rozumienia obu tych kategorii jest spotkanie. To ono pozwala przekroczyć granicę, zrozumieć przeszłość i interpretować współczesność.

Elżbieta Kuraj pracuje na stanowisku profesora na Wydziale Artystycznym w Cieszynie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Prowadzi Pracownię Malarstwa w Instytucie Sztuki. Twórczo zajmuje się malarstwem i emalią artystyczną. Zorganizowała 57 indywidualnych wystaw malarstwa. Brała udział w 300 wystawach zbiorowych malarstwa i emalii artystycznej w kraju i za granicą. Współpracuje z Fundacją Email Art Association we Frydlancie nad Ostravici w Czechach organizując sympozja i wystawy polsko-czeskie reaktywując technikę emalii w Polsce. Janusz Karbowniczek pracuje na stanowisku profesora w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Prowadzi Autorską Pracownię Rysunku. Zorganizował ponad 70 indywidualnych wystaw rysunku i malarstwa. Brał udział w ponad 300 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Jest organizatorem Międzynarodowego Triennale Rysunku Studentów Wyższych Szkół Artystycznych w Katowicach (2014, 2017).

Fot. Teatr Witkacy

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XIX edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki

Regulamin 19.edycji