Wilhelm Brasse

Fotograf 3444. Auschwitz 1940-1945

Wilhelm Brasse urodził się w 1917 roku w Żywcu. Jego ojciec był Austriakiem, matka Polką. Przed wojną pracował jako portrecista w swoim atelier w Katowicach. Odmówił podpisania Volkslisty, wstąpił do polskiej armii i kiedy w marcu 1940 roku próbował przedostać się na Węgry, został schwytany i deportowany do KL Auschwitz. Otrzymał numer więźniarski 3444.

W obozie był zmuszony do pracy w Służbie Rozpoznawczej SS. Wykonał kilka tysięcy zdjęć nowo przybyłych więźniów, kilkaset zdjęć portretowych esesmanów oraz dokumentację fotograficzną pseudonaukowych eksperymentów medycznych prowadzonych w obozie. Po ewakuacji KL Auschwitz został deportowany do obozów Mauthausen, Melk i Ebensee, gdzie w maju 1945 roku został wyzwolony. Po wojnie wrócił do Żywca.

Jego traumatyczne doświadczenia obozowe uniemożliwiły mu kontynuowanie pracy w zawodzie fotografa. Jako były więzień KL Auschwitz i świadek historii przez wiele lat spotykał się z grupami młodzieży i studentów w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu. Zmarł w Żywcu, 23 października 2012 roku. Książka powstała w oparciu o wywiad - rzekę, przeprowadzony w MDSM w 2011 roku

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XIX edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki

Regulamin 19.edycji