Wolontariusze MDSM

Lena

Nazywam się Lena Hochfellner. Mam 20 lat. Pochodzę z Wiednia (Austria), gdzie jestem na studiach pedagogicznych z języka niemieckiego i historii.

Moje zainteresowania historią współczesną oraz zaangażowanie w działania antyfaszystowskie zadecydowały o podjęciu wolontariatu tutaj w Oświęcimiu. Przyczynienie się do przepracowania historii, a także wynikająca z tego refleksja na temat współczesności są głównymi punktami mojego zainteresowania, do których dążę podczas współpracy z młodzieżą tutaj na miejscu.

Martin

Mam na imię Martin Kohlberger. Mam 20 lat i pochodzę z Attnang-Puchheim w Austrii. Przed rocznym wolontariatem ukończyłem technikum projektowania i budownictwa (Höhere Technische Lehranstalt für Bau & Design) w Linzu.

Kilka lat temu byłem w Oświęcimiu podczas wyjazdu do Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau, gdzie żywo zainteresował mnie fakt, jak miasto radzi sobie z tą narzuconą historią. Zarówno to, jak i moje zainteresowania historyczne, które rozwijałem poprzez polityczne zaangażowanie, doprowadziły mnie do tego, by we współpracy z młodzieżą odbyć wolontariat w MDSM.

Ira

Nazywam się Iryna Nikolaienko. Mam 22 lata. Pochodzę z Sumy, miejscowość ta leży w północno-wschodniej Ukrainie. Studiowałam angielsko-ukraińskie tłumaczenia.

Po ukończeniu uniwersytetu szukałam możliwości wyjazdu za granicę. Na Ukrainie zajmowałam się tematem Holokaustu, czego kontynuację umożliwił mi projekt AZP w MDSM. W Oświęcimiu mogę nie tylko uczyć się historii, poznawać wielu interesujących ludzi, ale najważniejsza jest dla mnie możliwość wspierania tak ważnej pracy MDSM.

Paula

Mam na imię Paula Martini. Mam 19 lat i pochodzę ze Schwarzwaldu (Niemcy). Wiosną 2016 roku zdałam egzamin dojrzałości i chciałam na jakiś czas wyjechać za granicę. W planach tych najważniejsza była forma pracy w danym miejscu, a nie koniecznie dany kraj czy miejsce.

Podczas seminarium zapoznawczego Fundacji Internationaler Bund rozmawiałam z byłą wolontariuszką MDSM, jej opowieści wywarły na mnie takie wrażenie, że postanowiłam odbyć tam wolontariat.

Janina

Hello i cześć,

Nazywam się Janina Schnurr, mam 27 lat i pochodzę z Würzburga w Niemczech. Przed rozpoczęciem mojej służby dla pokoju pracowałam z osobami niepełnosprawnymi. Służba dla pokoju w MDSM od dawna była dla mnie „marzeniem życia”, pracą w miejscu, gdzie grupy nie tylko zwiedzają Miejsce Pamięci, ale mają także okazję do zmierzenia się z własnymi odczuciami.

Od wczesnej młodości interesowałam się historią Niemiec w okresie narodowego socjalizmu oraz okresem powojennym. Od roku 2010 regularnie podróżowałam do Polski i tak pojawiło się zainteresowanie polską historią i niemiecko-polskimi relacjami. Zawsze było dla mnie istotne to, żeby nie tylko mówić, ale także działać, brać w obronę kwestie, które są istotne i nie przymykać oczu na niesprawiedliwość. Szczególnie teraz, niezwykle ważne wydaje mi się, by zachować wiedzę o tej części naszej historii, zajmować się nią odpowiedzialnie i żyć stosownie.
Bardzo cieszę się, że mam możliwość zaangażowania się tutaj i wspierania grup podczas ich pobytu.

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XVIII edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki