Pożyczone rzeczywistości

Wernisaż Anny Karoliny Kaczmarczyk
Pożyczone rzeczywistości

Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu serdecznie zaprasza na wernisaż Anny Karoliny Kaczmarczyk "Pożyczone rzeczywistości", który odbędzie się 2 marca 2018 o godzinie 18.00 w MDSM (Dom Ciszy).

Pożyczone rzeczywistości

Czy rzeczy mogą mówić? Czy mogą opowiadać historie? Jaką tajemnicę niesie ze sobą zapomniany, porzucony przedmiot? Znajduję na ulicy guziki, listy zakupów, zdjęcia. Kupuję używane ubrania, obrusy, pościele, zabawki. W moich poszukiwaniach nie ma wielu reguł - tylko ta, że rzeczy trafiają do mnie niemal przypadkowo. Oraz że są niepraktyczne, nieużyteczne, przeważnie nieszczególnie piękne. Są dziwadłami, często figurkami zwierząt lub innych, niemożliwych stworzeń. To takie przedmioty, przy których zadajemy sobie pytanie, po co właściwie ktokolwiek chciałby je posiadać. I właśnie dlatego to one mówią najwięcej o swoich właścicielach. Z sentymentem patrzę na porzucone przedmioty, które noszą w sobie ślady jakichś historii, takie, których nie da się wycenić żadną walutą. Wykorzystując je w projekcie artystycznym, chcę również oddać im szacunek.

Biorę pod opiekę porzucony fragment cudzego życia. Życie zaklęte w przedmiocie przestaje być cudze, właściciel przedmiotu przestaje być obcy.

Mój projekt jest próbą wyciągnięcia z przedmiotów opowieści. Nie szukam prawdy, jedynie próbuję się jej domyślać. Przy użyciu znalezionych przedmiotów fabrykuję wspomnienia. Końcowym efektem tych działań jest album, w którym porzuconym rzeczom towarzyszą portrety ich wymyślonych właścicieli, a całość uzupełniają teksty – pseudodokumenty, które to potencjalne istnienie mają jeszcze uprawdopodobnić. Jest to rodzaj albumu rodzinnego – pamiętnika wydarzeń, które nie miały miejsca. Każda ze znalezionych i umieszczonych w książce rzeczy jest dla mnie jak spadek po kimś, kogo nie znam, a mimo to jest mi bliski.

Wygląd i charakter postaci występujących w książce jest mocno związany z przedmiotami, i jest efektem długiego procesu twórczych poszukiwań: najpierw zbierania informacji o każdym konkretnym przedmiocie, aby następnie, uzupełniając risercz własnymi wyobrażeniami, szkicować możliwe twarze i życiorysy. Oddaję w ręce widza trzy fragmenty tych rzeczywistości: twarz, zdjęcie przedmiotu, opowieść, jak skrawki niedokończonego obrazu. I choć to tylko imitacja, całość stanowi wiarygodną opowieść o ludzkim życiu, w całej jego magicznej różnorodności, i jest dla tego prawdziwego życia hołdem.

Anna Karolina Kaczmarczyk

Anna Karolina Kaczmarczyk

Urodzona w Oświęcimiu, absolwentka Liceum im. Stanisława Konarskiego. W 2013 roku ukończyła studia magisterskie na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Podjęła studia podyplomowe w dziedzinie ilustracji w Hochschule fuer Grafik und Buchkunst w Lipsku, i we wrześniu 2016 roku zdobyła tutuł Meisterschuelerin. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w latach 2010 - 2011. Brała udział w trzech indywidualnych i kilkudziesięciu zbiorowych wystawach w kraju i zagranicą. W 2014 roku nakładem wydawnictwa "Centrala" opublikowany został jej autorski komiks pt. "Długa historia". Obecnie mieszka w Lipsku, gdzie ma swoją pracownię artystyczną. Zajmuje się głównie malarstwem, ilustracją i komiksem.

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XVIII edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki