29.04.2020

koncert domowy Igora Levita:
Przesłanie do ocalonych – wspólna akcja pianisty i Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego
Igor Levit - fot. Boris Buchholz

Od 12 marca pianista Igor Levit nadając swe koncerty domowe wieczorami o godz. 19.00 w streamingu na żywo na Twitterze (@igorpianist) i Instagramie (igorpianist), dodaje wielu ludziom otuchy w czasach samotności spowodowanej przez koronawirusa.

We współpracy z Międzynarodowym Komitetem Oświęcimskim Igor Levit zdecydował się teraz na szczególny gest: koncert domowy w środę 29 kwietnia, w 75. rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego Dachau, który pianista zadedykuje wszystkim ocalonym z niemieckich obozów koncentracyjnych i obozów zagłady, by uhonorować ich kilkadziesiąt lat pracy pedagogicznej w charakterze świadków historii oraz podziękować im za obronę demokracji w obliczu wzrastającej skrajnie prawicowej i antysemickiej nienawiści.

W związku ze wspólną inicjatywą artysty i Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego Christoph Heubner, wiceprezydent Komitetu, podkreślił w Berlinie:
„Ocaleni szczególnie teraz, w tych dniach i tygodniach, w których świat upamiętnia 75. rocznicę ich wyzwolenia, ogromnie cierpią ze względu na spowodowaną przez koronawirusa samotność i izolację od członków rodziny, towarzyszy niedoli i przyjaciół. Dlatego właśnie teraz dla artysty wyjątkowo ważny jest ten znak wspólnoty ze starszymi już ocalonymi, odnoszący się również do pamięci o ich zamordowanych rodzinach.

Międzynarodowy Komitet Oświęcimski jest niezwykle wdzięczny Igorovi Levitowi za to wyjątkowe wsparcie artystyczne i dodawanie otuchy ocalonym. Tak samo jak i ocaleni, Igor Levit to wpływowy pod względem emocjonalnym i intelektualnym ambasador różnorodności i wartości demokratycznych. Bardzo bliski jest ocalonym z obozów konentracyjnych i obozów zagłady również w oburzeniu, które wywołują w nim populistyczne bzdury, teorie spiskowe i nowa, skrajnie prawicowa nienawiść. Ponieważ także i on broni demokracji poprzez okazywanie odwagi osobistej, kreatywność i radość życia, motywując przy tym swą postawą wiele osób, Międzynarodowy Komitet Oświęcimski odznaczył go w styczniu, przy okazji upamiętnienia 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz statuetką „B“ jako „darem pamięci“. W dniu 2 kwietnia Igor Levit zaproszony został przez prezydenta federalnego Franka Waltera Steinmeiera, by zagrać koncert domowy w jego siedzibie w pałacu Bellevue.”

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XIX edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki

Regulamin 19.edycji