CITIES OF PEACE®

wystawa cyklu obrazów „Miasta Pokoju”

Fundacja na rzecz Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu serdecznie zaprasza na uroczyste otwarcie wystawy cyklu obrazów „Miasta Pokoju”. Wernisaż odbędzie się 25.01.2015 o godzinie 17.00 w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu. Projekt zorganizowany został we współpracy z Fundacją Judaica Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie oraz Fundacją Sztuki Ellen Frank w Nowym Jorku z okazji 70. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz.

CITIES OF PEACE® (Miasta Pokoju) to kolekcja sygnowanych reprodukcji obrazów, iluminowanych złotem, poświęconych historii i kulturze tych miast świata, które doświadczyły okropności i tragedii wojny. Są to Bagdad, Pekin, Hiroszima, Jerozolima, Kabul, Lhasa, Monrowia, Nowy Jork i Sarajewo. Dzieła „Miasta Pokoju” zwracają uwagę świata na istotną rolę tych miast w kultywowaniu życia twórczego – życia pełnego nadziei w naszej cywilizacji. Prace podkreślają wartość porozumienia, jako warunku wstępnego dla zapewnienia pokoju oraz składają hołd temu, co najlepsze w istocie człowieczeństwa. Obrazy zostały zainspirowane dziełami monumentalnymi. Stanowią komplet reprodukcji wysokiej jakości (typu giclée) i są ręcznie iluminowane 22-karatowym złotem oraz innymi metalami szlachetnymi. Obrazy czerpią z różnorodnych artystycznych tradycji, niepowtarzalnych dla każdego odznaczonego miasta, jak rękopisy, ikony, gobeliny, hafty, architektoniczne mozaiki, drzeworyty i wyroby metalowe. Purpurowe złoto, koloru krwi, jest ukryte w każdym obrazie dla upamiętnienia zmarłych. Miasta Pokoju stanowią pomnik poszczególnych miejsc i epok, oddają hołd artystycznym, historycznym i literackim tradycjom, łącząc sztukę oraz sprawiedliwość społeczną i tym samym dążą do wspierania światowego pokoju i zrozumienia.

Wprowadzenie do wystawy przedstawi Dr Ellen Frank, idealistka, założycielka i dyrektorka artystyczna Ellen Frank Illumination Arts Foundation Inc., fundacji charytatywnej, której działalność została poświęcona utrzymaniu pokoju na świecie oraz porozumieniu między ludźmi poprzez promowanie sztuki wizualnej. Sama uprawia sztukę, badania naukowe i pisarstwo. Otrzymała wiele nagród za swoje obrazy i ilustracje książkowe. Na swoją działalność otrzymała stypendia z takich instytucji, jak Fulbright, National Endowment for the Arts i Ford Foundation. Dr Frank studiowała na Uniwersytecie w Yale. Uzyskała doktorat interdyscyplinarny w dziedzinie literatury i sztuk wizualnych w Uniwersytecie Stanford.

Całość spotkania tłumaczona będzie symultanicznie na język polski i angielski.

Po oficjalnym otwarciu wystawy, odbędzie się zamknięte spotkanie dr Ellen Frank z grupą lokalnych artystów przy Okrągłym Stole. Wspólna dyskusja służyć będzie wypracowaniu idei, warunków i metod powstania kolejnego obrazu, inicjującego nową serię dzieł z cyklu „Miasta Pokoju”. Powstanie ona w wyniku współpracy wielu artystów miast doświadczonych wojną, które doczekały szczęścia wyzwolenia. Kolejne obrazy, dedykowane będą wyzwoleniu, jako wydarzeniu szczególnemu, nie zaś samej historii i kulturze danego miasta, które przeżyło tragedię. Nowa seria rozpocznie się od Oświęcimia, by uczcić wyzwolenie obozu Auschwitz.

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XIX edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki

Regulamin 19.edycji